Agroturystyka nad Wielkim Szelągiem

Kąpielisko nad Szelągiem Wielkim
Widoczna z okien pokoi bezpieczna trawiasta plaża gminna z pomostami, przyjazne do kąpieli (dno delikatnie opadające w dół), z wydzielonymi miejscami do kąpieli dla małych dzieci i dla dorosłych, z wypożyczalnią sprzętu wodnego ( kajaki, rowery wodne, łódki). Jezioro Szeląg Wielki o długości 12,5 km II klasy czystości . Idealne dla wędkarzy. Z uwagi na regularne zarybianie jeziora zasobne w smaczne ryby : szczupak, okoń , płoć, sandacz, leszcz, wzdręga, lin , karaś, ukleja, karp, sielawa. Można tu złowić sztuki medalowe. Połączone jest z jeziorem Pauzeńskim i jeziorem Drwęckim w Ostródzie kanałami ze śluzami. Dalej szlak wodny biegnie kanałem Ostródzko – Elbląskim do Zalewu Wiślanego i Bałtyku.

Kanał Ostródzko-Elbląski jest najdłuższym kanałem w Polsce. Największą jego atrakcją jedyną w skali światowej jest przejazd statków po trawie po pochylniach, unikatowych budowlach hydrotechnicznych, pozwalających na zniwelowanie 100 metrowej różnicy poziomów pomiędzy punktem początkowym i końcowym kanału . Tylko u nas statki pływają po trawie.

Agroturystyka w siodle w okolicy
Można uczestniczyć w jazdach konnych po terenie, przejechać się bryczką. Dzieci powozić na kucykach.

Grzybobranie
Las na skraju wsi oferuje grzyby , jagody, maliny i jeżyny.

Rezerwat „Sosny Taborskie” znajduje się na skraju miejscowości Tabórz, w gminie Łukta ok. 10 km od naszego domu. Powołany został w 1957 r. jako rezerwat leśny, którego celem jest ochrona starodrzewia sosnowego należącego do tzw. ekotypu taborskiego. Wyjątkowe cechy drewna taborskich sosen sprawiają, że drzewa te od wieków są cenionym w świecie i pożądanym surowcem na maszty żaglowców i inne bardzo odpowiedzialne konstrukcje drewniane. Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie , gdzie sosna za osiągałaby tak wysokie walory wytrzymałości drewna.

Bogata sieć szlaków do uprawiania turystyki pieszej (nordic walking) i rowerowej, podczas których można zwiedzać zabytki dziedzictwa historycznego ( zamki, pałace, muzea, kapliczki itp.), oraz przyrodniczego ( unikalne ptaki, rośliny, dzikie zwierzęta, rezerwaty przyrody). Miłośnicy biegów mogą wziąć udział w masowej imprezie sportowej Ultra Mazury – długie bieganie wśród jezior i lasów do 100 km.

Ostróda oddalona 8 km powstała w XIII wieku jest najprężniej rozwijającym się ośrodkiem turystycznym w najbliższe okolicy oferujących wiele różnorodnych atrakcji (wyciąg nart wodnych najdłuższy w Polsce; zamek krzyżacki z XIII wieku; Ostróda Reggae Festiwal – największy festiwal muzyki reggae w Polsce, Międzynarodowy Zlot Motocykli, którego uczestnicy niezwykle barwnym korowodem przejeżdżają przez miasto z dumą prezentując swoje pojazdy; Zlotowi towarzyszy Festiwal Blues w Ostródzie W lipcu także można wziąć udział w obchodach Dni Ostródy oraz zobaczyć Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dance.)
Gietrzwałd 14 km w kierunku na Olsztyn : Bazylika Narodzenia NMP , cudowne źródełko, Karczma Warmińska oferująca poza smaczną regionalną kuchnią także Biesiady Warmińskie, Wieczory Żydowskie, Biesiady z Kapelą Jakubową, Wieczory Kozackie, Cygańskie lub Wieczory z Muzyką Biesiadną.

Olsztyn w odległości 32 km – stolica Warmii i Mazur z zabytkami ( zamek, w którym przebywał Mikołaj Kopernik , katedra , Wysoka Brama ze Starym Rynkiem ), planetarium ( obserwatorium astronomiczne). Przepełnione muzyką, śpiewem, tańcem, atmosferą zabawy Olsztyńskie Lato Artystyczne jest ucztą dla miłośników muzyki – od rocka i folku, poprzez jazz i blues, po muzykę klasyczną. Wśród letnich atrakcji nie brakuje także widowisk teatralnych i kabaretowych, festynów, imprez dla dzieci, plenerowych projekcji filmowych, a nawet spektakli operowych. Organizowane w trakcie trwania festiwalu imprezy wyznaczają rytm lata zarówno mieszkańcom, jak i turystom odwiedzającym Olsztyn. OLA rozpoczyna się w połowie czerwca i trwa do połowy września każdego roku. Odbywa się na jednej z najbardziej malowniczych scen Olsztyna, jaką jest położony u stóp gotyckiego zamku amfiteatr, a także na uliczkach i placach Starego Miasta.

Naterki 36 km w kierunku na Olsztyn . Znajduje się tam nowoczesne pole golfowe dla koneserów gry w golfa.

Olsztynek 31 km w kierunku Ostródy drogą nr 7 Ostróda – Warszawa. Można zwiedzić Muzeum Budownictwa Ludowego , małą hutę szkła oraz zjeść znane w całej Polsce przepyszne bułki jagodzianki w cukierni przy Rynku.

Grunwald 40 km w kierunku Ostróda – Olsztynek – Grunwald. Do zwiedzania muzeum i pole bitwy pod Grunwaldem w 1410 r. Corocznie w lipcu odbywa się inscenizacja bitwy od Grunwaldem .

Zapraszamy na jesienne i zimowe pobyty w czasie których można skorzystać z grzybobrania, wędkowania na lodzie, zażywania sportów zimowych . Po okolicznych leśnych drogach na nartach biegowych lub zjazdowych na wyciągach narciarskich w Rusi koło Olsztyna jak i na Wzgórzach Dylewskich . Można też dla grupy zorganizować kulig z zaprzęgiem konnym. Trudno o wszystkim napisać lepiej przyjechać i to wszystko zobaczyć. Zapewniamy, że nie uda się to w czasie jednego pobytu. A magia tego miejsca sprawi, że zagościcie u nas ponownie.